De Dam als Plaats van Herinnering
1920-1929

1920   Oprichting van een ‘Comité ter verbetering van den toestand van het Damplein’ om een plantsoen te realiseren op de plek waar sinds de afbraak van het Commandantshuis in 1912 een gapend gat bestaat, omheind door een houten schutting. 

1923   Viering van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina.

1924   Architect Alb. J. Kramer wint een door het gemeentebestuur uitgeschreven wedstrijd voor het ontwerp van vier monumentale lantarens, die uiteindelijk niet worden uitgevoerd vanwege overschrijding van het beschikbare budget.

1924 - 31 juli-8 okober In verband met asfaltering en verlegging van tramlijn 14 wordt de Dam afgesloten voor alle rijverkeer.

1925 - 12 september   Officiële opening van het Damplantsoen waarvoor de beplanting is ontworpen door de gemeentelijke tuinarchitect J.R. Koning jr. .

1926   Gedeeltelijke sloop van het pand van café De Bisschop op de hoek van de Dam en het Damrak. Tot 1933 werd de ruïne van boven tot onder met reclame beplakt.

1929 - 21-26 oktober   Edison Lichtweek.

Chronologie
Uitgelicht
Straatfotografie

Tot de jaren zestig van de vorige eeuw was het bezit van een fototoestel slechts weggelegd voor kleine groepen in de samenleving. Daarom waren er overal in Nederland straatfotografen actief op locaties die veel dagjesmensen of bezoekers trokken. Tegen betaling

4 beelden
Normaal Amsterdams Peil (NAP)

Het waterpeil is cruciaal voor Nederland, dat voor circa eenderde onder de waterspiegel ligt. Vanaf de Middeleeuwen zijn in Nederland waterhoogten gemeten. Daarbij werden zonder uniformiteit in referentiehoogten en meeteenheden alle mogelijke locale en regionale peilen gebruikt.

Begin november 1675 werd

1 beeld
Kleedgedrag

Foto's die in de loop van een lange periode op één locatie zijn gemaakt, vormen niet alleen een bron van informatie over veranderingen in de bebouwing of het transport. Er valt ook veel aan af te lezen over veranderingen in

7 beelden
Meer beeldverhalen
Staatsbezoeken

Beginnend met een bezoek van de Duitse keizer Wilhelm II en zijn echtgenote keizerin Auguste Victoria van 1-3 juli 1891 hebben er sindsdien 65 staatsbezoeken plaatsgevonden.

Nagenoeg bij elk van deze officiële bezoeken van bevriende staatshoofden hebben het Koninklijk Paleis en → Lees verder

4 beelden
Straatmeubilair

Straatmeubilair heeft over het algemeen een veel kortere levensduur dan gebouwen. Wat de Dam betreft is er één uitzondering op deze stelregel. Op 13 november 1840 meldde het Algemeen Handelsblad dat – in verband met de aanstaande inhuldiging van koning → Lees verder

6 beelden
Commandantshuis

Een van de meest ingrijpende veranderingen die de Dam in het eerste kwart van de 20ste eeuw heeft doorgemaakt was de sloop van het zogenoemde Commandantshuis in 1912. Met de ingang aan de zijde van het Koninklijk Paleis stond dit → Lees verder

6 beelden